Zvýšení poplatku z pobytu od 1.12.2023 na 25 Kč

Zvyseni

Důležitá zpráva pro všechny ubytovatele (hotely, penziony, boudy, pronajímané chalupy, apartmány apod).

Poplatek z pobytu je významným příjmem do rozpočtu obce (cca 10 %) a vedle příjmů z parkovišť je to jediný příjem, který obec z turistického ruchu má. Přitom se musí starat o údržbu a zvelebování horského střediska, kam v sezóně přijíždějí tisíce turistů denně. Kromě toho se v poslední době výrazně zvýšily vstupy, takže všechny obcí nakupované služby jsou dražší.

Současný poplatek z pobytu je 20 Kč na osobu a noc, což je mezi srovnatelnými horskými obcemi/středisky úplně nejnižší poplatek. Maximální výše poplatku je zákonem omezena na 50 Kč, čehož využil např. Boží Dar. Většina srovnatelných obcí má poplatek od 25 – 30 Kč za noc, v Alpách se pak poplatky pohybují výrazně výše (a to jsou alpské obce na rozdíl od nás velmi bohaté). Zastupitelsvo tak na svém 9. zasedání rozhodlo o zvýšení poplatku z pobytu na 25 Kč na osobu a noc (cca 1 EUR). Změna bude účinná již od 1.12.2023, protože tímto dnem také začíná zimní období placení poplatků.

Jen pro připomenutí, poplatek z pobytu neplatí ubytovatelé, ale hosté, a neměl by se ani objevovat v ceně za ubytování, protože poplatek má jiný daňový režim (z poplatku se neplatí DPH a nevstupuje do zdanitelných příjmů). Ubytovatel poplatek pouze vybere a po sezóně jej pošle na obecní úřad.

Datum vložení: 13. 10. 2023 11:22
Datum poslední aktualizace: 13. 10. 2023 11:33